Тарас Шевченко — духовний символ України
Відзначаємо 80-річчя Ліни Костенко
Тарас Шевченко — духовний символ України
» » Інформаційне повідомлення "Волі народної дзвін" (До дня Соборності України)

Інформаційне повідомлення "Волі народної дзвін" (До дня Соборності України)

Категорія: Відзначаємо, святкуємо, пропонуємо

          Боротьба за Українську Самостійну Соборну Державу - найбільш яскрава сторінка визвольних змагань українського народу в ХХ ст. Для українського народу, який століттями був позбавлений власної державності, розірваний на частини між сусідніми країнами, проблема соборності завжди була актуальною. Українські землі належали багатьом державам: найбільше Росії, Литві, Угорщині, речі Посполитій, згодом Румунії, Чехословаччині. Але цей славетний день прийшов - 22 січня, День соборності України.

         Українська революція 1917-1920 рр. реалізувала мрію багатьох поколінь українців про об′єднання в єдину соборну державу. Було обрано Центральну Раду, першого президента М. Грушевського, проголошено створення Української Народної Республіки - УНР. Четвертим універсалом від 22 січня 1918 року було проголошено незалежність України подібні процеси відбувались і на Галичині. 9 листопада 1918 року було проголошено назву держави - ЗУНР - і створено перший уряд - Державний секретаріат на чолі з Костем Левицьким. 1 грудня представники двох держав підписали у Фастові Передвступний договір про майбутрє об′єднання двох республік. обидва уряди зобов′язувалися в найкоротший час здійснити це об′єднання. Даний договір став, по суті, першим і основним актом соборності, викликав схвалення українського загалу. Після нього значно активізувалася боротьба за ідейно-політичну і територіальну консолідацію українців усіх земель.

         3 січня 1919 року на першому засіданні Української Народної ради одностайно прийнята Ухвала про злуку ЗУНр і УНР. Високо оцінюючи цю подію, часописи підкреслювали, що тим самим зроблено перший крок на шляху до соборності українських земель. Об′єднавчий рух, який наприкінці 1918 - початку 1919 року охопив майже всю україну, досяг свого апогею і в двадцятих числах січня перемістився в столицю УНР.  Директорія і Рада Народних Міністрів призначили урочисте святкування об′єднання УНР і ЗУНР на 22 січня.

          І от 22 січня 1919 року на Софійській площі, біля пам′ятника гетьману Богдану Хмельницькому, в присутності десятків тисяч киян лідери УНР і ЗУНР заявили про свій непохитний намір збудувати єдину неповторну Українську державу. В Акті злуки проголошувалося: "Однині воєдино вливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України, Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина, незалежна Українська Республіка".

          Об′єднання ЗУНР і УНР мало об′єктивні підстави, спиралося на найзаповітніші прагнення широких мас і закріплювалося відповідними найвищими державними актами. На жаль, воно не було доведене  до кінця. Фактичний крах соборності спричинився саме агресією Росії, Польщі, а також негативним ставленням провідних держав Антанти до української справи. всі вони не лише не визнавали української соборності, ф й поборювали її державність.

           Незважаючи на невдале завершення об′єднання двох республік, значення Акта важко переоцінити, оскільки він аночно показав безперспективність спроб роз′єднати український народ, протиставити українців один одному, змусити їх служити чужим для них цілям. Він став етапом становлення і розвитку української державності, ста впершим кроком до цієї історичної події, яка сталася вже 1991 року із розпадом СРСР.

            Література

            Акт Злуки: уроки минулого і завдання сьогодення//Урядовий кур′єр. - 2009. - 22 січ. - С.5.

            Верещук і. Від історичної злуки до омріяної злагоди/ Ірина Верещук//Урядовий кур′єр. - 2010. - 21 січ(№11). - С. 5.

            Верстюк В.Ф. Українська Центральна Рада: період становлення/В.Ф.Верстюк//Український історичний журнал. - 2007. - №2. - С.23.

            Гошуляк І. Велика подія в історії України.(До 80-ти річчя Універсалу Соборності)/Іван Гошуляк//Пам′ять століть. - 1999. - №1. - С. 2-18.

            До Дня Соборності та Дня Свободи//Голос України. - 2012. - 24 січ(№13). - С. 2.

            Кондратюк С. Українська Центральна рада - перший представницький орган українського народу/С. Кондратюк//Новий день. - 2008. - №2. - С. 1, 5.

            Кравченко М. Історія творилася у Фастові/М. Кравченко//Київська правда. - 2008. - 24 січ. - С. 1-2.

            Кулиняк М. Акт Злуки/Михайло Кулиняк//Культура і життя. - 2012. - 20 січ(№3). - С.2.

            Лімаренко О.Урок економіки з власної історії/Олеся Лімаренко//Урядовий кур′єр. - 2011. - 22січ(№12). - С.6.

            Наша сила -  в єдності//Новий день. - 2010. - 23 січ(№4). - С. 8-9.

            Петрушенко М. Спалах української державності у срібному Закарпатті/М. Петрушенко//Урядовий кур′єр. - 2009. - 14 березня. - С.5.

            Поташній Ю. Уроки минулого/Ю. Поташній//Віче. - 2008. - №1-2. - С. 40.

            Сергійчук В. Цілісність землі рідної і народу - одвічно в серці та помислах/В. Сергійчук//Українська культура. - 2008. - №1. - С.3.

            Сергійчук В. З вічною думкою про єдність на своїй землі/Володимир Сергійчук//Урядовий кур′єр. - 2010. - 22 січ(№12). - С. 20.

скачать dle 10.3фильмы бесплатно

Архів новин

Сентябрь 2021 (5)
Август 2021 (8)
Июль 2021 (3)
Июнь 2021 (7)
Май 2021 (11)
Апрель 2021 (4)

^