Тарас Шевченко — духовний символ України
Відзначаємо 80-річчя Ліни Костенко
Тарас Шевченко — духовний символ України
» » Розстріляна нація, знищений талант

Розстріляна нація, знищений талант

Категорія: Відзначаємо, святкуємо, пропонуємо

Розстріляна нація, знищений талант

 

         У перші дні листопада 1937-го року в урочищі Сандармох на півдні Карелії, неподалік Біломорканалу, енкаведисти розстріляли 1111 політичних в’язнів Соловецької тюрми особливого призначення. Цей масовий розстріл був подарунком НКВС до 25-річчя Великої жовтневої соціалістичної революції. Якась спотворена, абсурдна реальність буття… Не інакше, як сам диявол керував цим жахливим кривавим процесом…

         Загалом у період Великого терору ( з 5 серпня 1937 по 15 листопада 1938 року ) у самому лише Сандармосі НКВС позбавив життя близько 7 тисяч в’язнів мегаконцтабору, влаштованого на Соловках. Кривавий сталінський терор був нещадним. Для системи не існувало нічого святого. Ішла боротьба з так званими «ворогами народу». І жертвою був той же народ, задля добробуту якого так «старались». Майстерно створений театр цинізму, брехні та жорстокості. Історики стверджують, що за 15 місяців терору було заарештовано два мільйони і знищено понад півмільйона українців.  Знищено найкращих, найталановитіших людей країни : істориків, письменників, митців, педагогів, вчених, політиків. Зрубано під корінь цвіт української нації, інтелектуальну еліту…

         Серед репресованих :  творець театру «Березіль» Лесь Курбас, поет Микола Зеров, драматург Микола Куліш, письменник Валер’ян Підмогильний, Павло Филипович, Олекса Слісаренко,  Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Михайло Яловий, батько і син Микола та Марко Вороні, творча родина педагогів та митців Крушельницьких, історик Матвій Яворський, професор Сергій Грушевський, міністр фінансів УРСР Михайло Полоз, науковці  Степан Рудницький , Микола Трохименко… Кажуть, першими помирають найкращі. У ті роки винищили тих, кого так не вистачає нашій державі нині. Скільки ж відкриттів, досягнень вони могли явити?!. Розкрити незбагненне, віднайти недосяжне, пояснити вічне. Може, й донині не розгадати нам того загадкового, про що могли повідати дише вони…

         Нашу велич і славу, наше майбутнє жерла-поглинала страшна і безжальна «єжовська чистка».  Вона «звільняла» суспільство від осіб, які не годилися  для будівництва комунізму, а з решти -  створювала безлику масу, якою так легко було б керувати.  НКВС діяв  за співвідношенням трьох до одного : на кожного ув’язненого – троє розстріляних… Отаке наше минуле: репресії, розстріли, катування, табори, колективізації, розкуркулювання, голодомори, війни, депортації. Людей винищували цілими родинами, сотнями, тисячами, мільйонами,  Невблаганно і підступно.

Жулинський Микола Слово і доля: Навч. посібн. – К.: Видавництво А.С.К., 2006. – 640 с.; іл. - ISBN – 966-539-441-Х.

У книзі українського літературознавця, політичного і громадського діяча, академіка НАН України, професора Миколи Жулинського у широкому спектрі здійснено систематизований ґрунтовний аналіз творчості яскравих українських письменників - від Григорія Сковороди до Василя Стуса, що дає можливість простежити важкий і довгий шлях національного образного слова кількох віків.  В оглядових статтях розглянуто особливості літературного процесу двох останніх століть. Літературознавчі матеріали про митців доповнено їхніми творами, цікавими ілюстраціями. Ця праця створена упродовж останнього десятиліття, в період активного повернення і переосмислення значної частини великого і потужного материка національної культури. Вона є своєрідним доповненим і поглибленим варіантом книжки «Із забуття в безсмертя» (1990 р.), за яку автора удостоєно Національної премії України ім. Т.Г.Шевченка.

З порога смерті : Письменники України – жертви сталінських репресій. – К. : Рад. письменник, 1991. – 494 с. ISBN – 5-333-01078-1

         У книзі вперше поіменно названо письменників України, які стали безневинними жертвами сталінського терору.

         Вивчення архівів КДБ дозволило документально точно розкрити методику й механіку політичних процесів над творчою інтелігенцією на Україні у довоєнний і повоєнний періоди.

         Книга ілюстрована документами із судово-слідчих справ, що збереглися в архівах.

         Ільєнко І.О. У жорнах репресій: Оповіді про укр.. письменників – К.: Веселка, 1995. – 447 с.: іл. - ISBN – 5-301-01651-2.

Оповіді про репресованих письменників.

         Мороз-Стрілець Т.М.  Голос пам’яті : Спогади. – К.: Рад. письменник, 1989. – 196 с. -  ISBN – 5-333-00584-2.

         У книжці дружини і друга видатного українського радянського письменника Григорія Косинки (1899-1934) відтворюються риси суспільної й літературної  атмосфери 20-30-х років на Україні ; моменти біографій та  творчості як самого Г.Косинки, так і діячів української культури,з якими він був зв’язаний дружніми й творчими стосунками , - зокрема письменників Євгена Плужника, Дмитра Загули, Валер’яна Підмогильного, Мелетія Кічури та ін., несправедливо репресованих у 30-ті роки.

 

Репресоване «відродження» - К.: Україна, 1993. – 399 с.: іл. ISBN – 5-319-00886-4.

         Відродження української культури у 20-ті роки  саме набувало розквіту, коли сталінські поплічники розпочали полювання на її найвидатніших діячів, переслідуючи мету - дощенту винищити українську інтелігенцію. Ціла когорта талановитих вчених, письменників, художників була безпідставно репресована. Про долю М. Василенка, М. Філянського, С. Єфімова, В. Підмогильного, П. Филиповича, М. Яворського, Ф. Ернста та багатьох інших, безневинно засуджених і в переважній більшості знищених у сталінських таборах, розповідається у цій книзі.

Славутич  Я. Розстріляна муза – К.: Либідь, 1992. – 184 с. ISBN – 5-325-00251-1.

Доктор Яр Славутич, професор Альбертського університету в Едмонтоні (Канада) — автор першого в світі мартирологу української літератури, що був надрукований у 1955 р. в Детройті (СІЛА) під назвою «Розстріляна муза». Працюючи над ним ще в Україні під час війни, Яр Славутич склав тоді список близько 200 поетів, письменників і літературознавців, розстріляних у в’язницях чи замучених на каторжній праці в масових таборах смерті. До списку були додані 26 нарисів про визначніших поетів.

Дане видання «Розстріляної музи» доповнене й поправлене: списки жертв сталінського устрою та німецько-гітлерівських загарбників тепер становлять 481 чоловік, збільшено кількість нарисів про поетів, збагачено зразки творчості. Таким чином, книжка виконує роль антології.

Сулик Ю. Розстріляна нація, знищений талант / Юлія Сулик // Сільські вісті. – 2007. – 6 лист.

 

 

 

скачать dle 10.3фильмы бесплатно

Архів новин

Июль 2020 (4)
Июнь 2020 (4)
Апрель 2020 (1)
Март 2020 (2)
Февраль 2020 (4)
Январь 2020 (1)

^