Тарас Шевченко — духовний символ України
Відзначаємо 80-річчя Ліни Костенко
Тарас Шевченко — духовний символ України
» » Декларація про державний суверенітет України

Декларація про державний суверенітет України

Категорія: Відзначаємо, святкуємо, пропонуємо

Декларацією визнавалося право української нації на самовизначення, держава повинна була захищати й охороняти національну державність українців. Єдиним джерелом державної влади визнавався народ, а Верховна Рада УРСР могла виступати від його імені. У документі йшлося про принцип поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову. Генеральний прокурор мав здійснювати контроль над виконанням законів.

Важливим є той факт, що положення Декларації не втратили актуальності і в наш час, адже саме вона стала основою для багатьох нормотворчих документів.

В умовах сучасності, коли відбувається велика кількість змін, здавалося б, що давно прийняті цінності розмиваються або відкидаються зовсім. Проте це не так. Вони лише удосконалюються у відповідності до вимог часу.

Децентралізація, котра включає в себе проведення територіально-адміністративної реформи і проводиться нині, не є загрозою суверенітету, як дехто може вважати. Децентралізація не є антиподом єдності, а в багатьох аспектах навіть навпаки. Адже громади, що є близькими одна до одної територіально, об’єднуються в одне спільне утворення, що, безперечно, полегшує волевиявлення громадян щодо вирішення певних територіальних проблем, дозволяє громадянам самостійно визначати першочерговість питань та методи їх вирішення.

Проте питання суверенітету залишається актуальним і в наш час. У таких складних та небезпечних умовах неймовірно важливо, щоб кожен українець розумів цінність державного суверенітету, в якому – сила народу, його незалежність та рівноправність. Події, що зараз відбуваються в нашій державі, несуть зазначеному певну загрозу. Проте, як і багато років тому, як і впродовж всієї нашої багатостраждальної історії, ми боремося. Боремося за єдність, незалежність та право називатися вільним народом. І допоки ця боротьба триває – до того часу Україна та весь український народ залишаються суверенними.

     Територія України проголошувалася недоторканною. Уперше після багаторічного замовчування Декларація визнавала невід’ємні права і свободи людини. Вона складається з 10 розділів. У розділі про економічну самостійність проголошувалося, що «земля, її надра, повітряний простір, водні й інші природні ресурси є власністю українського народу, тобто громадян усіх національностей України».

     Декларація повинна була забезпечувати національно-культурне відродження українського народу і задовольняти національно-культурні, духовні й мовні потреби українців, що проживають за межами України.

     Передбачалося створення власних збройних сил. Україна брала зобов’язання не поширювати, не виготовляти й не нарощувати ядерну зброю.     Майбутня зовнішня політика України, визначена Декларацією, вбачалася як нейтральна, першочерговим її завданням визначалося забезпечення національних інтересів України.

 

 

Бушанський В. Декларація про державний суверенітет України : досвід зіставлення точок зору / Валентин Бушанський // Віче. – 2010. - №16. – С.1.

«Вона прозвучала як сигнал труби…» // Голос України. – 2010. – 13 липня (№27). – С.3.

Зубков С.К.,Карнацевич В.Л.,Хорошевський А.Ю. Події, що змінили Україну / С.К.Зубков, В.Л.Карнацевич, А.Ю.Хорошевський. – Харків : Факт, 2013. – 383 с.

Королюк В. Наріжний камінь державності : [Декларація про державний суверенітет України] / Володимир Королюк // Голос України. – 2014. – 16 лип. – С.1,2-3.

Лавренюк С. «Вважати 16 липня Днем проголошення незалежності України»/ Сергій Лавренюк // Голос України. – 2013. – 16 лип.- С.1,2.

Лавренюк С. «Вважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності…» / Сергій Лавренюк // Голос України. – 2010. – 16 лип. (№130). -  С.1,10.

Плющ І. Наріжний камінь державності / Іван Плющ // Голос України. – 2010. – 16 лип. (№130). – С.4-5.

Романюк Т. 1990-й. 15 травня. Старт новітньої історії / Тарас Романюк // Віче. – 2015. - №9. – С.8-9.

Сухонос В. Декларація про державний суверенітет України як основний чинник формування інституту глави держави / Володимир Сухонос // Віче. – 2010. - №18. – С.10.

Шемшученко Ю. Державний суверенітет і правова держава ( До 20-річчя Декларації про Державний суверенітет України // Віче. – 2010. - №16. – С.2.

Шпак В. Декларація про державний суверенітет об"єднала українців / Віктор Шпак, Лариса Усенко // Уряд. кур"єр. - 2015. - 16 лип. - С. 1, 5.

Ющик О. Проблема співвідношення Декларації про державний суверенітет і Конституції України в контексті правової держави / Олексій Ющик // Віче. – 2010. - №16. – С.16.

 

 

В Києво-Святошинській центральній бібліотеці для дорослих оформлено книжково-ілюстративна «Зважаючи на волю народу…» присвячена 25-ти річчю прийняття Декларації про державний суверенітет України. На виставці представлені книги та статті з періодичних видань, які  висвітлюють цю доленосну подію в історії нашої держави й дають цілісне уявлення про основні віхи становлення її незалежності.

16 липня у бібліотеці було проведено просвітницьку годину «Декларація про державний суверенітет України – 25 років».

Декларація про державний суверенітет України

Декларація про державний суверенітет України

Декларація про державний суверенітет України

Декларація про державний суверенітет України

скачать dle 10.3фильмы бесплатно

Архів новин

Июль 2020 (4)
Июнь 2020 (4)
Апрель 2020 (1)
Март 2020 (2)
Февраль 2020 (4)
Январь 2020 (1)

^