Тарас Шевченко — духовний символ України
Відзначаємо 80-річчя Ліни Костенко
Тарас Шевченко — духовний символ України
» » КУПАЛЬСЬКА НІЧ - ВІЧНА ЧАРІВНИЦЯ

КУПАЛЬСЬКА НІЧ - ВІЧНА ЧАРІВНИЦЯ

Категорія: Відзначаємо, святкуємо, пропонуємо

Найколоритніше та найцікавіше свято, яким закінчується літній сонячний цикл календарних дохристиянських свят – це свято молоді – Купайло, що з часом, після прийняття християнства, деякою мірою трансформувалося в церковне свято.
Йдеться про народження Івана Хрестителя, яке святкується церквою 7 липня. Після поширення християнства давнє народне свято Купала в результаті «християнського нашарування» почало називатися святом Івана Купала.
Свято Купайла відбувалося саме в період, коли сонце приходило до зеніту – найвище піднімалося над землею, давало найбільше тепла і світла, виявляло свою найвищу чудодійну силу для рослинного і тваринного світу та для людини. Вся рослинність досягала свого апогею, все нестримно росло, розцвітало, множилося, раділо життю.
Це свято припадає на день літнього сонцевороту, тому символізує народження літнього сонця – Купала, і тим самим завершує панування весняного сонця – Ярила. В цей час небесне світило перебуває у куполі – найвищій небесній точці, тому дні тоді найдовші, а ночі – найкоротші.
Головні персонажі свята – Купало та Марена, які уособлюють чоловіче (сонячне) і жіноче (водяне) божества. Ці дві дійові особи обираються хлопцями та дівчатами або виготовляються як опудала. Поєднання чоловічої та жіночої стихії породжує життя, яке на святі символізує гілка верби – Купайлиця.
Бажаючі йдуть у ліс шукати цвіт папороті, як правило парами. Хтось намагається знайти за її допомогою скарби, а хтось знаходить своє щастя – кохання. Лише в Купальську ніч на папороті, серед ночі розцвітала чарівна вогняна квітка щастя – кочедижник. Хто її зірве, той усе на світі знатиме, дістане без труднощів усі скарби, матиме чудодійну силу робити тією рукою, яка зірвала квітку щастя.
Той щасливець причарує найкращу дівчину, матиме найвищий урожай, не боятиметься лихих сил. Але ж за Квіткою щастя чигають не тільки люди, а ще лихі сили, з якими важко боротися тій людині, яка знайде її. Вони намагаються перешкодити, відвернути увагу молодого парубка, який цю квітку знаходить – старому, як правило, не щастило її знайти. І якщо молодому чоловікові все ж пощастило знайти квітку щастя, він мусив прорізати шкіру мізинця-пальця на лівій руці і всунути ту квітку під шкіру. Далі людина мусить взяти в ліву руку полин або татарзілля й обвести навколо себе крейдою – лише тоді лихі сили не зможуть нічого вдіяти щасливцеві.

КУПАЛЬСЬКА НІЧ - ВІЧНА ЧАРІВНИЦЯ


У купальську ніч польові та лісові трави набирають виняткових чарівних властивостей, великої лікувальної сили.
Іще не скоро сонце покажеться в небі, ще триває Купальска ніч, а бабусі й відьми вже крадькома, щоб їх не побачили, йдуть до лісу збирати зілля, яке в цю ніч набуло виняткових чарівних і цілющих властивостей. Молоді дівчата збирали зілля для кохання – тирлич-зілля, сон-траву, ромен-зілля, васильки.
У цей день прийнято ходити в лазню і перший раз в цьому році паритися свіжими березовими віниками. В «Іванівський віник», який нібито має магічну силу, можна додати квіти та листя папороті. А краще зробити його з дванадцяти трав, зібраних в купальську ніч.
За повір’ями, в купальську ніч, яка є найкоротшою, не можна спати, оскільки в цей час оживає не лише природа, а й особливо активно. Стає всяка нечисть – відьми, перевертні, русалки, чаклуни, домовики, водяники, лісовики.
Проте скупатися у відкритій воді потрібно обов’язково: в цей час вся нечиста сила виходить з річок і морів, тому людині нічого не загрожує. У цю ніч вода набуває цілющих властивостей, допомагає очистити тіло і душу від поганих помислів і зла.
Існує легенда, що в день на Івана Купала можна зцілитися росою. Але для цього треба встати раніше і пройтися босоніж по траві.
У вечір цього дня дівчата гадають на судженого – кидають у воду свої вінки, а хлопці повинні їх дістати. Вінок – це символ щастя та одруження. Чий вінок хлопець дістане, того й дівчина повинна поцілувати і мусить бути з ним у парі на це свято (як правило, вибір завчасно узгоджують).
Якщо вінок тоне відразу – коханий розлюбив, і весілля з ним не відбудеться, до берега приб’є – незаміжньою бути в цьому році. У кого вінок найдовше попливе – буде щасливою, а у кого свічка довше прогорить – проживе довге-предовге життя.
Також існують ворожіння на свічці: ламають її на дрібні шматочки, кладуть у металеву ложку. Ложку нагрівають до тих пір, поки шматочки не перетворяться на розтоплений віск, а потім різко виливають його у воду і ворожать по фігурі.
Не підглядаючи, дівчата зривали букет квітів, який потім клали під подушку. Якщо з ранку виявиться, що зірвано як мінімум дванадцять різних трав, то у дівчини є великий шанс вийти заміж у цьому році.
Свято починається ввечері напередодні Купала. Основним стрижнем, довкола якого відбуваються дійства, є Купальський вогонь, який символізує сонце-зародок у материнській утробі. Він має горіти цілу ніч – від заходу Сонця-Ярила до лона Матері-Землі (смерті) до сходу (народження) Купала. Перед запаленням вогнища чотири чоловіки зі смолоскипами стають квадратом навколо хмизу, що позначає чотири сонця (чотири пори року). Потім всі сходяться до хмизу і запалюють вогнище, що символізує «сонячне сплетіння».
Воно має горіти цілу ніч. Навколо нього молодь грає в ігри, співає пісні, водить хороводи. Але головне – це стрибки через багаття.
Існують прикмети пов’язані з цим: якщо парубок найвище стрибнув – буде гарний урожай у його родини, вскочить у полум’я – чекай біди. Коли ж вдало перестрибнуть юнак з дівчиною – вони неодмінно одружаться і проживуть у злагоді все життя. Тому важливо знати, що не можна стрибати через Купальське вогнище будь із ким, а лише з судженим (судженою).
В святі Купайла збереглося давнє поклоніння наших пращурів Воді й Вогню. Вони їх вважали все очищаючими і цілющими силами. Ось чому свято Купайла відбувалося здебільшого за участю води і вогнів – на честь цих двох стихій.
Купальська ніч духовно єднає людину з природою, возвеличує побут, освячує почуття молодих сердець.


ПРИКМЕТИ НА ІВАНА КУПАЛА
 Якщо в купальський день перелізти через дванадцять городів, збудуться бажання.
 Якщо в день Івана Купала сильна роса, буде багатий врожай огірків.
 Якщо в ніч на Івана Купала в небі багато зірок, буде багато грибів.
 Якщо піде дощ, через 5 днів встановиться спекотна і суха погода, і буде вона залишатися такою до кінця літа.
 А от молодим незаміжнім дівчатам обов'язково потрібно сходити в лазню,попаритися віником з цілющих купальських трав і, вийшовши з лазні,кинути його через плече (як букет нареченої). У яку сторону віник полетить - там суджений і живе.
 Якщо на Івана Купала вмитися ранковою росою, від прищів і вугрів на обличчі й тілі й сліду не залишиться!
 Якщо побачите змію (або вужа) - біжіть геть, інакше неприємностей не уникнути!


КУПАЛЬСЬКА НІЧ - ВІЧНА ЧАРІВНИЦЯ


ВОРОЖІННЯ НА ІВАНА КУПАЛА

Ворожіння біля багаття
 У ніч Івана Купала одна з найпопулярніших традицій - розвести велике багаття і стрибати через нього. Якщо полум'я не торкається дівчини, це обіцяє їй швидке і щасливе заміжжя, хлопцям - удачу в справах і коханні.
КУПАЛЬСЬКА НІЧ - ВІЧНА ЧАРІВНИЦЯВорожіння за вінками
 В день і вечір напередодні Івана Купала дівчата плетуть вінки. На заході сонця опускають їх в озеро чи річку.
 Якщо вінок поплив вдалину - бажання збудеться, якщо ж вінок через нетривалий час пристав до берега недалеко від місця, де його опустили у воду - бажання не збудеться.
 А якщо пристав на протилежний берег, значить, доля в тій стороні.
 Якщо вінок буде дрейфувати на середині озера - значить, рік буде у вас без істотних проблем.
 Якщо дівчина ворожить на судженого, то вінок, що пристав до берега, означає, що там живе її майбутній наречений.
 А якщо потонув, то дівчина вийде заміж нескоро або чоловік її буде зраджувати.
 Якщо вінок розплітався - не вийти їй цього року заміж.
 Якщо відпливав вдалину - теж хороший знак.Ворожіння на воді
 У широку і глибоку миску наливають воду. На заході сонця воді пошепки говорять своє бажання і кидають невеликий камінчик. Якщо кількість кругів на воді парна - бажання збудеться, якщо непарна - бажанням не судилося збутися.

Ворожіння на воску свічки
 Необхідно розламати церковну свічку на кілька шматочків, розтопити віск і вилити його в ємність з водою. Подивитися, які фігури приймає застиглий віск у воді, наприклад: кільце або свічка - до весілля; гаманець, гроші, скриня - до багатства; форма серця - любов; прапор - візит гостя; форма зірки - удача; квітки - новий залицяльник; фігура людини - друг; хвиля - виконання бажання; смужки – подорож.

Ворожіння за кольорами
 Увечері напередодні свята Івана Купали дівчата сідають у коло, попередньо зібравши всі разом різні квіти. Одна з дівчат вибирає квіти по одному, вимовляючи: «Кому ця квітка дістанеться?», інша дівчина, сидячи спиною до квітів, називає ім'я будь-кого з присутніх. По тому, яка квітка кому дістанеться, судять про ставлення до себе задуманого хлопця.

Ворожіння за папороттю
 Окреме почесне місце в святі Івана Купала займає папороть, з яким пов'язано багато міфів і легенд. Ворожіння з цього рослині не менш цікаві.
Для цього опівночі, необхідно зірвати стільки листків папороті, скільки залицяльників, кожен листок папороті необхідно позначити буквою імені кожного залицяльника, бажано кольоровими нитками, щоб надалі не переплутати. Потім взяти всі листки разом, і притиснути гілки до дна водоймища. Потім дивитися який листок папороті швидше за спливе, той хлопець і стане чоловіком.


ЗАМОВЛЯННЯ НА ІВАНА КУПАЛА
Замовляння на Івана Купала на кохання
 Один з головних символів свята - вогонь. В давнину дівчата, які хотіли назавжди прив'язати до себе свого коханого, стрибали разом з ним, міцно взявшись за руки, через ритуальне багаття.
 Друге, не менш потужне замовляння на любов на Івана Купала, пов'язане з водою, яка в цю ніч набуває особливих магічних властивостей. Треба було скупатися разом зі своїм коханим цієї ночі. А щоб уже остаточно, треба було зробити і те, й інше.
Історія замовчує про те, як хлопці ухилялися від занадто нав'язливих дівчат, які їм не подобалися.

Замовляння на удачу
 Приєднайтесь до хороводу навколо багаття і просіть вогонь принести вам удачу. Головне, рухайтеся за годинниковою стрілкою, і вимовляєте свої прохання пошепки чи подумки.

Замовляння на гроші
 Вночі наберіть в глибокий скляний посуд купальну воду і киньте туди монети. Чим вище номінал буде у монет, тим краще. Протримайте так монети до світанку. Вранці вийміть їх і заховайте в затишне місце. Вважається, що достаток негайно прийде у ваш будинок.

Замовляння на здоров'я
 У купальну ніч не тільки зробіть ритуальне обмивання, але і виперіть в чарівній воді що-небудь зі свого одягу, сорочку або футболку. Якщо захворієте - одягніть випрану річ на себе і лягайте в ній спати, так ви видужаєте дуже швидко.
Під час усіх ритуалів можна вимовляти спеціальні замовляння. Але, чесно кажучи, це необов'язково. Головне - просити магічні сили про допомогу щиро, з вірою і любов'ю в душі. І все у вас обов'язково вийде!

Захід рекомендуємо провести з використанням матеріалів з Інтернет-сайтів
 traditions.in.ua/kalendarni-sviata/litnii.../348-ivana-kupala

 vsviti.com.ua/ukraine/41196

 www.rivne1.tv/Info/?id=83064

 https://nv.ua/.../svjato-ivana-kupala-2017-istorija-i-traditsiji-s...

 https://www.obozrevatel.com/.../25017-ivana-kupala-2017-tr..

 doshkolenok.kiev.ua
скачать dle 10.3фильмы бесплатно

Архів новин

Январь 2021 (4)
Декабрь 2020 (3)
Ноябрь 2020 (4)
Октябрь 2020 (5)
Сентябрь 2020 (3)
Август 2020 (5)

^