Тарас Шевченко — духовний символ України
Відзначаємо 80-річчя Ліни Костенко
Тарас Шевченко — духовний символ України

День духовного єднання нації

Категорія: Відзначаємо, святкуємо, пропонуємо

Новітня передісторія
• У квітні 2018 року президент України Петро Порошенко звернувся до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням надати томос про автокефалію Православної церкви в Україні і оголосив про намір створити єдину помісну церкву. Верховна Рада звернення президента підтримала.
• 10 вересня 2018 року патріарх Варфоломій скерував до Києва двох екзархів, які мали підготувати ґрунт для створення автокефальної церкви.
• 11 жовтня синод Вселенського Константинопольського патріархату у Стамбулі:
– підтвердив своє попереднє рішення продовжити процес надання автокефалії українській церкві;
– позбавив юридичної сили свій синодальний лист 1686 року про доручення Московському патріархові обов’язку висвячувати церковно підпорядкованих Константинополю митрополитів Київських, що його Російська церква трактувала як нібито передачу Київської митрополії Москві;
– відновив у єпископському чи священицькому сані і в церковному спілкуванні зі світовим православ’ям керівників невизнаних Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви і підпорядкованих їм священства і вірян;
– оголосив про відновлення своєї ставропігії (представництва) в Києві.
• 15 грудня 2018 року об’єднавчий собор у Києві у складі ієрархів і вірян саморозпущених до того моменту УПЦ КП і УАПЦ, а також двох єпископів від УПЦ (МП), оголосив про створення єдиної помісної православної церкви. Її в сані митрополита Київського і всієї України очолив Епіфаній (Сергій Думенко), до того місцеблюститель патріаршого престолу УПЦ КП.
Ситуація у світовому православ’ї

До надання автокефалії Православній церкві України у світі було 14 визнаних автокефальних церков. За православним диптихом (переліком помісних церков) у версії Вселенського патріархату (Московський патріархат має власну, відмінну версію), вони розташовуються в такій ієрархії:
• Константинопольська (понад 2 мільйони вірян)
• Александрійська (понад 6,5 млн)
• Антіохійська (1 млн 370 тис.)
• Єрусалимська (130 тис.)
• Російська (разом із усіма її підрозділами найбільша на цей час – за її оцінками, приблизно від 90 до 120 млн вірян; УПЦ (МП) складає значну її частку)
• Сербська (10 млн)
• Румунська (16 млн)
• Болгарська (8 млн)
• Грузинська (4 млн)
• Кіпрська (420 тис.)
• Елладська (у Греції, 8 млн)
• Польська (500 тис.)
• Албанська (700 тис.)
• Чеських земель і Словаччини (150 тис.)
• Православна церква України як остання наразі зі створених перебуває нині на 15-му місці.
Деякі приклади надання томосу:
• 1686 рік – Константинопольський Вселенський патріарх Діонісій IV затвердив синодальний лист Вселенського патріархату, який із міркувань «ікономії» (церковної доцільності) доручав патріархам Московським висвячувати в сан новообраних помісним собором митрополитів Київських – при тому, що вони залишалися церковно підпорядкованими Константинополю і мусили поминати саме Вселенського патріарха, а не Московського, як свого першоієрарха. Москва не виконала цих умов і стала тлумачити рішення як нібито передачу Київської митрополії в підпорядкування Московському патріархатові. Через те, що оригінал листа нині не відомий, таке трактування донедавна повторював і сам Вселенський патріархат – доки влітку не оприлюднив історичні документи, які висвітлили зміст того листа. 11 жовтня 2018 року синод Вселенського патріархату скасував те рішення 1686 року, щоб усунути підставу для неправдивого трактування Москви.
• 1923 рік – патріарх Константинопольський Мелетій IV видав томос про автономію (але не автокефалію) Естонської православної церкви і прийняв її в свою юрисдикцію.
• 1924 рік – патріарх Константинопольський Григорій VII підписав томос про надання автокефалії Польській православній церкві у (в першу чергу для вірян із Західної Білорусі і Західної України). Російська православна церква, яка контролювала цих вірян до Першої світової війни, не погодилася з цим. Після Другої світової, коли СРСР привів до влади в Польщі комуністів, ППЦ «добровільно» відмовилася від томосу з Константинополя і попросилася до РПЦ – яка відразу ж надала їй томос уже від свого імені, хоча право надавати автокефалію має тільки Вселенський патріархат як Церква-мати всіх інших помісних церков. Московського томосу, у свою чергу, не визнає Константинополь, але завдяки томосові 1924 року ППЦ залишається канонічною.
• 1937 рік – була визнана автокефалія Албанської православної церкви.
• 1945 рік – Болгарська православна церква отримала томос, яким була, за різними оцінками історичних подій, уже втретє чи вчетверте визнана автокефалія цієї церкви.
• 1994 рік – патріарх Московський Алексій II видав томос про надання автономії Молдовській православній церкві (яка залишилася частиною Московського патріархату).
• 1998 рік – Вселенський патріарх Варфоломій видав томос про автокефалію Православної церкви Чеських земель і Словаччини.
• 2019 рік – Вселенський патріарх Варфоломій вручив томос про автокефалію Православній церкві України.
Рекомендаційний список літератури
«Отже, звершилося!». Виступ Президента України Петра Порошенка за результатами Всеукраїнського православного собору 15 грудня 2018 року //Літ. Україна. – 2018. – 20 груд. – С.1,2.
Велика історична подія завершується //Голос України. – 2019. – 3 січ. – С. 5.
Верховна Рада зобов'язала УПЦ МП змінити свою назву //Голос України. – 2018. – 21 груд. – С.1-2.
Власенко В. А Московська церква проти.. /Вікторія Власенко //Уряд. кур'єр. – 2018. – 15 лист. – С. 1, 3.
Дмитренко Л. Бажання та право українців на автокефальну церкву здійснюється /Любов Дмитренко //Уряд. кур'єр. – 2018. – 6 лист. – С. 2.
Крамарчук О. Томос офіційно вручать після Об'єднавчого собору /Оксана Крамарчук //Уряд. кур'єр. – 2018. – 1 груд. – С. 3.
Медуниця Ю. У своїй хаті – нарешті своя віра /Юрій Медуниця //Уряд. кур'єр. – 2019. – 9 січ. – С. 1-2.
Медуниця Ю. У своїй хаті – своя правда й церква: [Об'єднавчий собор] /Юрій Медуниця. – 2018. – 18 груд. – С. 2.
Олійник В. [Митрополит Епіфаній] Любив читати й був серйозним не по літах /Віталій Олійник // Уряд. кур'єр. – 2018. – 20 груд. – С. 4.
Патріарх Варфоломій і Священний Синод налаштовані рішуче //Уряд. кур'єр. – 2018. – 19 верес. – С. 2.
Помісна церква буде неодмінно // Уряд. кур'єр. – 2018. – 16 лист. – С. 3.
У Києві відбувся Об'єднавчий Собор українського православ'я //Культура і життя. – 2018. – 21 груд. – С. 2.
Фінішна пряма повернення до материнського лона: [питання Помісної православної церкви]//Уряд. кур'єр. – 2018. – 31 лип. – С. 2.скачать dle 10.3фильмы бесплатно

Архів новин

Апрель 2020 (1)
Март 2020 (2)
Февраль 2020 (4)
Январь 2020 (1)
Декабрь 2019 (4)
Ноябрь 2019 (4)

^