Як відомо, в українській традиції Покрова тісно пов’язується із ідеями захисту від ворогів: згідно літописів князь Ярослав Мудрий віддав Київ і всю Русь під покров Божої Матері.
Козацтву належить особливе місце в історії України та в історичній пам'яті українського народу.
Виникнення козацтва допомогло консолідувати українців в боротьбі проти численних ворогів, які в ХV-ХVІІ століттях неодноразово намагалися завоювати українські землі. Козацтво завжди було символом невмирущості нашого народу, уособленням національного характеру, сили та мужності.
Вже у ХХ столітті козацькі традиції боротьби за незалежність України наслідували оборонці української державності в бою під Крутами, вояки Армії Української Народної Республіки та Української повстанської армії. І не випадково днем офіційного створення УПА було обрано свято Покрови. Таким чином, цілком логічно, що цього дня давнє героїчне минуле України поєдналося з героїчним теперішнім.
Саме до цієї дати у бібліотеці підготували книжково-ілюстративну виставку «Вони боролися за волю України», яка знайомить з книгами про древніх скіфів, походами князів Київської Русі та славні козацькі традиції, історію виникнення козацтва в Україні, побут і життя їх на Січі, здобуття незалежності України у ХХ столітті.
Серед книг, які експонуються на книжкові виставці, варто відзначити нові надходження, які надійшли до нашої бібліотеки.
Горобець В. Гетьман Брюховецький. Життя у славі, владі та ганьбі / Віктор Горобець. – К. : Парлам. вид-во, 2019. – 440 с.
Книга Віктора Горобця "Гетьман Брюховецький. Життя у славі, владі та ганьбі" розповідає про одного з найбільш суперечливих персонажів козацької історії - Гетьмана Лівобережжя України в 1663-1668 роках Івана Брюховецького. Життя яскравого представника доби так званої Руїни, його політичну, військову і дипломатичну діяльність репрезентовано на широкому історичному тлі, у контексті хитросплетеної взаємодії різноманітних чинників і впливів - внутрішніх, зовнішніх, об’єктивних, суб’єктивних, закономірних і алогічних. Звертаючи увагу на незаперечні здобутки, так і очевидні втрати й помилки реґіментаря, наголос робиться не на їхньому засудженні чи виправданні, а намаганні зрозуміти причини такого становища та його впливу на перпективи Козацької держави.
Видання адресується науковцям, викладачам, студентам історичних факультетів, усім, хто цікавиться історією України.
Таїрова-Яковлева Т. Г. Гетьмани України. Історії про славу, трагедії та мужність / Т. Г. Таїрова-Яковлева. – К. : ТОВ «Видавництво «Кліо», 2019. – 424 с. : іл.
У книзі представлені одинадцять біографій гетьманів, які були військовими і політичними лідерами України XVII-XVIII ст. Ознайомлюючись з їх долею, читач зможе відкрити для себе маловідомі та забуті сторінки української історії. Слава і трагедія, мужність і віроломство, видатний талант і заступництво фортуни дивним чином сплелися в житті цих людей. Вони були дуже різними, і кожному з них довелося залишити свій слід в історії Українського гетьманства. Згадуючи про них, ми краще розуміємо той складний, суперечливий, але героїчний час, оповитий ореолом романтики.
Книга адресована науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією України.
Чухліб Т. Магнат, Козак і Гайдамака. Боротьба за владу Русі-України з Короною Польською (1569-1769) / Тарас Чухліб. – К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2018. – 256 с.
У книзі розкривається проблема боротьби за владу Русі-України та Корони Польської від Люблінської унії 1568 р. до Коліївщини 1768–1769 рр. Висвітлюються владні повноваження центральних, земських (місцевих), гродських (міських), військових та двірських інституцій Корони Польської; державна служба Війська Запорозького; взаємовідносини між шляхетськими і козацькими органами влади за доби Українського гетьманату; «Cтолітня війна» магнатів з гайдамаками на Правобережній Україні у XVIII столітті.
Видання розраховане на науковців, викладачів, студентів гуманітарних факультетів, усіх, хто цікавиться історією України, Польщі та Східної Європи.
Українська революція 1917-1921 років в ілюстраціях / упоряд. О. Кучерук. – Київ : Парлам. вид-во, 2019. – 200 с. : іл.
У виданні зібрано ілюстрації, які відтворюють розвиток і події Української революції 1917–1921 років, історію УНР доби Центральної Ради і Директорії, важливі миті життя Української Держави та Західноукраїнської Народної Республіки. До кожної фотографії подано тексти з тогочасної преси, документів, спогадів.
Пропонована книга є гарним путівником по історії державотворення і боротьби за самостійну, соборну, демократичну державу українського народу.