Дуже важливо знати, як передається ВІЛ, і, як від нього захиститися.
ВІЛ-інфекція передається:
1. При статевому контакті (як гетеро-, так і гомосексуальному).
2. Парентерально:
під час процедури переливання крові або її компонентів.
при проведенні ін’єкцій нестерильним медичним інструментарієм, в т.ч. у середовищі ін’єкційних наркоманів.
3. Від матері до дитини. ВІЛ має здатність проникати через плаценту, тому зараження плоду може трапитися в період вагітності або при проходженні через родові шляхи. Як також, є реальний ризик передачі інфекції під час грудного годування.
Якщо серед знайомих вам людей є інфікована ВІЛ особа, потрібно знати, що інфекцією неможливо заразитися:
під час чхання та кашлю;
через поцілунок або обійми, через рукостискання;
при користування спільним посудом чи столовими приборами, рушниками, постільною білизною;
у випадку спільного користування туалетом чи ванною, в лазнях, басейнах, саунах;
під час спільних занять спортом, при перебуванні в одному приміщенні;
через укуси комах.
Клінічні ознаки захворювання ВІЛ інфекції з’являються впродовж 3-6 тижнів з моменту зараження; настає гостра гарячкова фаза.
Симптоми ВІЛ у гострій гарячковій фазі має неспецифічні прояви, такі як:
лихоманка: підвищення температури;
лімфовузли під пахвами та у паху збільшуються, утворюючи болісні припухлості;
болісність в суглобах і м’язах;
нездужання, сонливість, схуднення, втрата апетиту;
блювота, нудота, пронос;
зміни на шкірі: висипання, поява виразок;
Тривалість гострої фази – до декількох тижнів. Після цього періоду у більшості ВІЛ- інфікованих настає безсимптомна фаза. Безсимптомна фаза має тривалий перебіг, може тривати до 10 років.
Існує дві стадії СНІДу. Під час першої стадії маса тіла хворої людини зменшується на 10 %, шкіра і слизова уражаються вірусами, грибками, бактеріями. Під час другої стадії маса тіла зменшується більше ніж на 10 %, проноси без видимих причин і /або підвищена температура, що тривають більше 1 місяця; розвиваються важкі неврологічні порушення, туберкульоз різних органів.
На жаль, на сьогоднішній день не існує дієвої вакцини проти ВІЛ, незважаючи на те, що вчені багатьох країн проводять дослідження у цьому напрямку. Щоб вберегти себе і своїх рідних, потрібно бути вкрай обережними і дотримуватись правил профілактики ВІЛ, що полягає у наступному:
1. Використання стерилізованого інструментарію (шприци, системи для переливання крові), хірургічних та стоматологічних інструментів як у медичних установах, так і в побуті під час різних маніпуляцій (манікюру, педикюру, татуювання, гоління тощо). Вірус СНІДу не стійкий, гине при кип’ятінні миттєво, при +56 С° – протягом 10 хвилин. Можуть бути використані і спеціальні дезінфікуючі розчини. Проте спирт не знищує ВІЛ! Необхідно дотримуватися правил гігієни при користуванні туалетним приладдям, особливо такими, на яких може зберігатися слід крові (бритви, манікюрні ножиці і т.д.);
2. Безпечний секс. Уникнути зараження допомагає оберігання за допомогою презерватива при статевому контакті.
3. Обов’язкова перевірка донорської крові.
4. Якщо мати ВІЛ-інфікована, необхідно унеможливити грудне вигодовування дитини. Вагітні жінки, які перебувають під наглядом дільничних гінекологів, обов’язково здають аналізи на СНІД протягом першої та другої половин вагітності.
Щоб лікування ВІЛ проходило успішно, а також для збільшення тривалості життя пацієнтів, дуже важливо діагностувати захворювання на ранніх стадіях. Зазвичай, для діагностики ВІЛ-інфекції використовують методи, суть яких полягає у визначенні вмісту в крові антитіл до ВІЛ, тобто специфічних білків, що утворюються в організмі зараженої людини як реакція на зараження вірусом. Такі антитіла утворюються через 3-24 тижнів з моменту інфікування. Організму потрібно від двох тижнів до трьох-шести місяців, щоб випродукувати антитіла в кількості, достатній для їхнього виявлення тест-системою. Цей проміжок часу називається «період вікна». З цієї причини аналіз на ВІЛ можна проводити тільки через цей відрізок часу. Остаточний аналіз оптимальніше проводити через 6 місяців з часу передбачуваного зараження.
Шукайте інформацію на Інтернет-сайтах:
https://city-adm.lviv.ua/news/society/social-sphere/231776-shcho-potribno-znaty-pro-infektsiiu-vil-snidu-aby-vberehty-sebe-i-svoikh-ridnykh
http://burshtyn-rada.if.gov.ua/novyny/snid-znaty-shhob-zhyty/
http://doz.zoda.gov.ua/operativna-informatsiya/profilaktika/statti/295-vil-snid-prof
http://ifaidscenter.org.ua/?page_id=372
https://kpi.ua/737-1
Література
Березова С.Є. Виховний захід «Знати сьогодні, щоб жити завтра» /С.Є. Березова // Основи здоров'я. – 2018. - №4. – С. 28-31.
Гурник Г.Б. Власне здоров'я – у власних руках. Як берегтися від СНІДу. Виховна година /Г.Б. Гурник // Основи здоров'я. – 2017. - №1. – С. 43-47.
День боротьби з ВІЛ/СНІД. Як перемогти невидимого ворога //Наше місто. – 2012. – 30 лист. – С. 7.
Зейда О. Що ми знаємо про СНІД? (Пам'ятка) /Олександр Зейда //Безпека життєдіяльності. – 2016. - №11. – С. 24.
Злоцька І.Л. СНІД уже тут. Десять питань і відповідей про хворобу третього тисячоліття. (Відеопрезентація для учнів 10-11 класів) /І.Л. Злоцька, Г.О. Толубець //Основи здоров'я. – 2018. - №1. – С. 25-27.
Калабухова Т.М. Не залишимося байдужими! Виховна година: [СНІД]/Т.М. Калабухова //Основи здоров'я. – 2018. - №9. – С. 42-45.
Кобзиста М.В. Історія виникнення ВІЛ-інфекції/СНІДу, перебіг хвороби та її прояви /М.В. Кобзиста // Основи здоров'я. – 2011. - №12. – С. 15-25.
Козуля В.К., Козуля С.В. Диверсія на ім'я ВІЛ /В.К.Козуля, С.В.Козуля //Країна знань. – 2012. - №1. – С.42-44.