Тарас Шевченко — духовний символ України
Відзначаємо 80-річчя Ліни Костенко
Тарас Шевченко — духовний символ України
» » Патріарх Йосиф Сліпий. Біографічна довідка

Патріарх Йосиф Сліпий. Біографічна довідка

Категорія: Відзначаємо, святкуємо, пропонуємо

 

                        

 

 

Патріарх

Йосиф Сліпий

(1892 – 1984)

Біографічна довідка

         Є постаті, які залишаються у пам’яті народній своїми діями, творчими здобутками на ниві духовній, літературній, мистецькій, досягненнями в науці чи політиці. Їх за установленою традицією називають великими ученими, письменниками, державними діячами.

         Йосиф Сліпий належить до постатей світового виміру. Він – світоч християнської віри. Він – мученик  і страждалець за християнські переконання. Він – один з фундаторів Української греко-католицької Церкви. Він – знаний учений на терені світової богословської науки.

        Ім’я Патріарха Йосифа Сліпого стало символом страждань за віру, непереборної мужності й певності в правоті своєї справи.

        Народився Йосиф Коберницький-Дичковський у шляхетній галицькій родині 17 лютого 1892 року біля містечка Струсова в Теребовлянській окрузі в селі, що лежить на високій рівнині поміж Збручем та Секретом і має дивну назву – Заздрість. За переказами, його далекий предок був осліплений вояками Петра І за те, що воював під час битви під Полтавою на боці гетьмана Івана Мазепи. Мабуть, ця обставина і вплинула на вибір псевдоніма – Сліпий. Навчався в українській школі, хоч ходити до неї довелося далеко, пізніше опанував інші мови – польську, німецьку, латину… Рано зрозумів, що стане священиком от тільки, як соромливо в тому зізнавався, парохом (парафіяльний піп) йому бути не хотілося – краще науковцем, аби компенсувати притаманний східній Церкві брак ученості. Йому судилося стати, за висловом котрогось із сучасників, «парохом для цілого світу».

       Йосиф Сліпий закінчив Тернопільську гімназію та Львівську духовну семінарію. З благословення митрополита Андрея Шептицького, який 1917 року положив Йосифа Сліпого у священики , навчався в богословській колегії в Інсбруку, потім у Римі. Повернувшись на батьківщину в 1922 році, Йосиф Сліпий стає професором догматичного богослов’я  у Львівській семінарії, її ректором, а з 1929 року – першим ректором Львівської богословської академії. Йосиф сліпий засновує і редагує часопис «Богослівія», організовує Богословське наукове товариство. За наукові заслуги й активну участь у національно-культурному і релігійному житті Йосифа Сліпого обрано дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка.

      У грудні 1939 року Йосиф Сліпий був висвячений  у сан архієпископа митрополитом  Андреєм Шептицьким, після смерті якого у 1944 році став архієпископом львівським і митрополитом галицьким. Нові призначення Й.Сліпого збіглися з окупацією Західної України радянськими військами та приєднанням    її    до   Української   РСР,   а відтак  і  з нас радянської  на греко-католицьку церкву. УГКЦ була заборонена, а митрополита, разом з усім  Галицьким єпископатом,  заарештували. Йому були інкриміновані діяльність як ректора духовних семінарій, участь в організації      «Українська    національна    Рада»,    яку  cтворили релігійні   й  політичні  діячі    Львова.    Йосиф   Сліпий перебував 18 років у таборах ГУЛАГу, там писав релігійно-філософські тракти, наукові праці. Незважаючи на тяжкі недуги й фізичне виснаження, Йосиф Сліпий не зрікся своєї відданості церкві, українському народові. Нескореність духу митрополита, його безкорисливе служіння народові не залишилося непоміченим світовою спільнотою. На клопотання Папи Римського Іоанна ХХІІІ та президента США Джона Кенеді у 1963 році Москва ухвалила рішення вислати митрополита на Захід. Прибувши до Рима, він розгортає велику роботу з реорганізації й зміцнення греко-католицької церкви. За його ініціативи в Римі побудовано собор св. Софії в староукраїнському стилі, відкрито Український католицький університет. У 1965 році Папа Павло УІ надав Йосифу Сліпому звання кардинала, а в 1975 році він прийняв титул києво-галицького патріарха.

    На 93-му році життя подвижник християнства в Україні пішов у вічність. Патріарха Йосифа Сліпого, згідно з його заповітом, було перепоховано 1992 року у Львові в соборі св. Юра. Український мученик за християнську віру повернувся до рідної землі після багатьох років поневірянь і перебування на чужині.

 Література про нього:

 Про відзначення 120-річчя з дня народження Патріарха Йосипа Сліпого. Постанова Верховної Ради України від 22 березня 2012 р.//Урядовий кур"єр.-2012.-21 квіт(373).-С.21

Мельничук Г. Мученик за віру Йосиф Сліпий// Мельничук Г. 1000 незабутніх імен України.-К.: Школа,2005.-С.83-84

Денисенко А. Публіцистика в проповідницькій діяльності Йосифа Сліпого/Анатолій Денисенко//Пам’ять століть.-2004.-№6.-С.15 – 30

Гайсинський А.  Ісповідник совісті/Андрій Гайсинський//Історичний календар.-2000.- С.19-20

Степовик Д.  Кардинал/ Дмитро Степовик// Історичний календар.-2002.-С.71-84

Йосиф Сліпий- титан духу і думки// Пам’ять століть.-2002.-№6.-С.3.-(Спецвипуск)

Околітенко Н. Лицар духу /Наталія Околітенко//Песонал.-2007.-11-17 січ.-С.15

 "Щоб ви любили один одного...". Із заповіту Блаженного патріарха Києво-Галицького і всієї руси Йосифа Сліпого моїм духовним дітям, владикам. священникам, монахиням і всім вірним Української Католицької Церкви//Історичний календар.-1999.-С.257

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        

 

скачать dle 10.3фильмы бесплатно

Архів новин

Январь 2021 (4)
Декабрь 2020 (3)
Ноябрь 2020 (4)
Октябрь 2020 (5)
Сентябрь 2020 (3)
Август 2020 (5)

^